GYED extra, avagy apa is igényelheti a GYED-et?
A „GYED extra” csupán a köznyelvben elterjedt kifejezés, de a törvény sehol sem használja ezt a kifejezést.
A GYED extra tulajdonképpen annyit jelent, hogy:
- visszamehetnek dolgozni, a GYED továbbra is járni fog a munkabér mellett
- apa is igényelheti az ellátást.
A GYED extrát nem kell külön igényelni (mert nincs is ilyen ellátás), ha a szülő, aki eddig is kapta a GYED-et, visszamegy dolgozni. Ha viszont apa igényelné vagy venné át anyától, akkor szükség van az igénylésre (normál GYED igénylés).
Na de akkor, hogy is van ez az apa-GYED?
Kezdjük talán ott, hogy ki jogosult GYED-re?
A törvény szerint – többek között – a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt. Szülő pedig természetesen éppúgy az apa is, mint az anya (valamint az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, és a gyám, továbbá az a személy, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van).
Tehát amennyiben apánál fennállnak a jogosultság feltételei, akkor igényelheti az ellátást, de csak legkorábban a CSED lejártát követően, vagy a gyermek születését követő 169. naptól.
Akár később is dönthet úgy a család, hogy az anya által elkezdett GYED-et mégis apa veszi igénybe. A GYED ugyanis 6 hónapra visszamenőleg igényelhető (legkorábban persze a CSED lejártától, vagy a szülést követő 169. naptól). Ilyen esetben az anya által jogosulatlanul felvett ellátást vissza kell fizetni, vagy kitölteni a jogosulatlan ellátás részt a GYED igénylőn és a lemondást követő nappal apa mehet GYED-re. Ez utóbbi esetben a GYED összegéből levonják a korábban jogosulatlanul felvett összeget és a különbözetet fizetik csak ki.
Mikor jó vagy jobb, ha apa igényli a GYED-et?
- Anya nem jogosult az ellátásra, de apa igen.
- Anya jövedelme nagyon alacsony, apa lényegesen nagyobb összegű GYED-et tud kapni.
- A gyermeket bölcsibe szeretnék adni, anya nem tud munkába állni, de apának van munkahelye – így nem vész el a GYED.
Milyen hátrányai vannak?
- Amennyiben apa igényli az ellátást, anya pedig nem áll munkába, akkor nem lesz tovább biztosított, tehát maga után kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot (köznyelvben tévesen használt TB), ami 2023-ban havi 9.600, 2024-ben 11.300 forint. Ez csak orvosi, kórházi ellátásra jogosít.
- További gyermek tervezése esetén megeshet, hogy anya nem lesz jogosult CSED-re és GYED-re sem, mert szünetel a biztosítása. Ezáltal könnyen előfordulhat, hogy nem lesz meg 2 éven belül a 365 nap biztosítási ideje.
- Ha anyának nem lesz meg a szükséges biztosítási ideje, akkor táppénzt sem fog tudni igénybe venni. Ha visszatér dolgozni később, csak annyi időre lesz jogosult táppénzre, amennyit a visszatérés óta munkában/szabadságon töltött és alacsonyabb összegben jár majd.
- Az az idő, amíg anya nem dolgozik, de nem is kap GYED-et, nem fog majd beleszámítani a nyugdíjba sem.
+1) Nem hátrány és nem előny, de nagyon fontos! Több gyermek esetén minden ellátásnak egy kézben kell lennie. Például, ha apa igényli a GYED-et, de közben megszületik a kistesó, akkor anya nem tud igényelni CSED-et, hiszen azt is apának kellene – de ő nem jogosult rá.
Téves munkáltatói tájékoztatás:
Sok esetben találkozom olyan információkkal az apai GYED igénybevétele során, amikor a munkáltató a kismamát arról tájékoztatja, hogy így meg kell szüntetni az ő munkaviszonyát, mert nem ő veszi igénybe az ellátást. Ez TÉVES! A Munka Törvénykönyve ugyanis nem köti ellátás folyósításához a fizetés nélküli szabadság igénybevételét:
2012. évi I. törvény (Mt.):
128. § * (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
(2) A munkavállaló – örökbe fogadott gyermeke gondozása céljából – a gyermek gondozásba történő kihelyezésének kezdő időpontjától számított három évig, három évesnél idősebb gyermek esetén hat hónapig fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
(3) * A munkavállaló a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42/G. §-a szerinti gyermekgondozási díj időtartamára fizetés nélküli szabadságra jogosult.
130. § * A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében – a 128. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakon túl – fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.
Itt megtévesztő lehet a (3): ez a nagyszülői GYED-et szabályozó törvényi részletre vonatkozik. A 130.§ pedig a tartós beteg gyermekre akár 10 éves korig igénybe vehető GYES-re.
Mint látható, nincs a jogszabályban említés a normál GYED és GYES ellátásra. Így tehát anyuka jogosult a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igénybe venni akkor is, ha egyébként apa igényli a GYED-et.
Igénylése
Az apa-GYED-et ugyanúgy kell igényelni, mint ha anya tenné: Írásban, az „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon két példányban a foglalkoztatónál.
Az álláskeresési támogatásban részesülő a támogatást folyósító munkaügyi központnál nyújthatja be az ellátás iránti kérelmét.
Az egyéni vállalkozó, az őstermelő, valamint az önfoglalkoztató a székhelye, lakóhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalhoz, illetve a főváros és Pest megye esetében a Budapest Főváros Kormányhivatalához elektronikus úton nyújthatja be a kérelmét.
Előtte azonban az anyának le kell mondania az ellátásról, amit addig kapott. Ha ez GYES, akkor a kormányhivatalnál kell intézni. Ha CSED, és nem CSED+GYED együttes igénylőt adott le korábban, akkor nincs teendő, a CSED lejárta után a CSED határozattal kérheti apa a GYED-et. Ha együttes igénylőt adott le, akkor a munkáltatónál, kifizetőnél kell jelezni, hogy nem kéri a GYED-t. Korábbi GYED folyósítása esetén pedig a GYED-et megállapító szerv felé (munkáltató vagy kormányhivatal) kell eljuttatni a GYED lemondó nyilatkozatot.
Mindezekkel együtt érdemes tervezni és előre gondolkodni – ráadásul hosszú távon. Jelentős pénzösszegeket nyerhetünk, de akár veszíthetünk is, ha meggondolatlanul választunk.
Minden eset más, minden családi helyzet egyedi. Mérlegelni csak a pontos körülmények ismerete mellett lehetséges. Ha ebben segítséget szeretnél kapni, akkor keress bátran és együtt megbeszéljük, hogyan jártok a legjobban!
41 hozzászólás
Pingback:
Balogh Gábor
Szép napot kívánok! Segítséget szeretnék kérni.
Melinda
Kedves Gábor!
Miben segíthetek?
Anett
Kedves Melinda !
Szeretném szeptembertől apának átadni a gyedet mert a 15 hónapos kislány kezdi a bölcsit viszont közbe En kismama vagyok így én pedig táppénzre mennek szeptembertől, ez így megoldható ? Illetve ha megszületik a kicsi en fogom kapni a csedet, apa kaphatja tovább a nagyra a gyedet ?
Köszönöm a segítséget !
Melinda
Kedves Anett!
Akár maradhat a táppénz mellett a GYED is, a CSED 1. napjától ugyanis vissza kell majd azt vennie, mert az ellátásoknak egy kézben kell lenniük. De természetesen akár át is adható a táppénz idejére a GYED apukának, ha ezzel jár jobban a család, de ezt vissza kell majd venni!
Üdv,
Melinda
Krisztián
Üdvözlöm.
Én egyéni vállalkozó vagyok 2éve.
A kisbabánk be töltötte a 6.hónapot.
A párom Gyes-en van vele otthon.
A kérdésem az lenne,hogy én igénybe tudnám venni a GYED extrát?
Ha igen,akkor a könyvelőm intézi vagy nekem kell mennem valahova?,
Előre is köszönöm a válaszát.
Tisztelettel.: Krisztián
Melinda
Kedves Krisztián!
A könyvelőn keresztül kell beadni az igénylést, előtte anyukának le kell mondani a GYES-t. A leírtak alapján, ha a vállalkozás nem szünetelt, valószínűleg megvan a baba születését megelőzően a 365 biztosított nap, így a GYED-re jogosult lesz.
Üdvözlettel,
Melinda
Beáta
Kedves Melinda.
Jelenleg itthon vagyok a 2 éves kisfiammal és az 5 hónapos kishúgával.
A munkahelyem a kislányom születése előtt sajnos megszűnt. Most jelenleg a 2 kicsi után kapom a GYEST ami hát elég kevés.
November elején tudja a férjem igényelni az apai Gyedet és ugye nekem akkor le kell mondani a kislány után amit kapok Gyest. Viszont ha jól értettem amit írt akkor a 2 éves kisfiam után járó gyesről is le kell mondanom hogy mindent a férjem igényeljen? Ez végülis a tv biztosították miatt kérdés, ugye dolgozni nem szeretnék vissza menni a pici miatt.
Köszönöm előre is a választ.
Melinda
Kedves Beáta!
Apuka legkorábban a szülést követő 169. naptól igényelhet GYED-et a kicsire, amennyiben ezen a napon biztosítási jogviszonyban áll, és a baba születését megelőző 2 évben rendelkezik legalább 365 biztosított nappal
Amelyik naptól ő GYED-et igényel, a nagyobbra járó GYES-t is át kell vennie. Tehát te lemondod, ő pedig igényli.
Az apai GYED és GYES 1. napjától Neked fizetned kell magad után az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ezt automatikusan elő fogja írni az adóhivatal. Ha 1 hónapon belül nem érkezik határozat erről, érdemes felkeresni őket.
Üdv,
Melinda
Veronika
Üdv! 2022.08.15.-én született a kislányom eddig én voltam vele gyesen, azobnan novemberben lemondtam,hogy a férjem kapja a gyed extrát azt mondták a gyermek 169.napjatól írjam be a lemondásom ,apuka meg a lemondásom másnapján vegye igénybe a gyed extrát,hogy folyamatos legyen. Azonban én kaptam egy papírt,hogy fizessem vissza a gyest a lemondásomtól ami tavaly január volt. Az lenne a kérdésem,hogy ez miért történhetett és akkor apa is vissza kapja a gyedet?
Előre is köszönöm a segítséget!
Melinda
Kedves Veronika!
Erre így nehéz válaszolni, a pontos visszafizető határozatot kellene látni, elolvasni az indoklást, hogy miért kötelezik erre. alapvetően novemberi beadás esetén is maximum 2023.05.01-től lehet indítani az egész folyamatot, nem a 169. naptól, mert a jogszabály maximum 6 hónapra visszamenőleg engedi az igénylést, módosítást, átadást. Itt valószínűleg a beírt 169. nap dátuma okozza a problémát. Ezt a családtámogatási osztállyal kell rendezni.
Üdv,
Melinda
Dukai Erika
Kedves Melinda!
Segítsègèt szeretnèm kèrni. Második kislányom születèse után fèrjem igènyelte a Gyed extrát nagyon magas jövedelme miatt valamint nem szerettünk volna több babát,itthon vagyok a kicsivel ès most, hogy 1,5èves mind a ketten vágyunk mèg egy kisbabára. Megvárnánk amig betölti a 2èvet addigis fizetem a biztosítást, gyest èn fogom igènyelni. Jogosult lennèk terhes táppènzre menni ha teherbe esek? Csedet ha jól èrtettem nem igènyelhetem mert nem dolgozok csak a biztosítast fizetem.
Ha betölti a kisbaba a fèl èvet akkor a fèrjem ismèt igènyelhetnè a Gyed extrát?
Köszönöm szèpen
Melinda
Kedves Erika!
Amennyiben a következő baba a GYES lejárta után születik, és a GYES alatt van jogviszony, akár fizetés nélküli szabadsággal, így meglesz a baba születését megelőző 2 évben a 365 biztosított nap, így a CSED és GYED is járni fog. Ha a baba a GYES alatt születik, és az apai GYED miatt nem lesz 365 nap, akkor csak a GYES jár rá, és majd apa a szülést követő 169. naptól tud GYED-et igényelni.
A táppénz abban az esetben jár, ha a GYES mögött van jogviszony. Táppénz ebben az esetben annyi napra jár, amennyi nap a GYES kezdete óta a eltelt.
Üdvözlettel,
Bán Melinda
Roland
Üdv októberben fog születni a 2. Gyermekem .
Az első gyermekemre a párom igényelte meg a családi P. És gyest ami most júl 10 én lejár a gyes mivel 3 éves lesz a kislányom.
Nem dolgozott párom én dolgozom .
Én megigenyelhetem a gyed extrát?
Bruttó 268 ezer Ft a fizetésem mennyit kapnék?köszönöm előre is a válaszát.
Melinda
Kedves Roland!
Amennyiben a GYED-re való jogosultság feltételei fennállnak, tehát a 2. baba születését megelőző 2 évben meglesz a 365 biztosított nap, és a GYED 1. napján is biztosított lesz, akkor a 2. gyermekre a születését követő 169. naptól veheti igénybe a GYED-et. Hamarabb nem, az első 168 napra anyuka GYES-t tud igényelni.
Üdvözlettel,
Melinda
Dávid
Üdvözlöm !
Magasabb keresett miatt én fogom a GYEDET igénybe venni a feleségem jelenleg kapja a csedet , neki ebbe az esetbe megszűnik a munkaviszony, ha én igénylem a gyedet ?
A GYED igenylésnél , ha én igénylem de a feleségem bankszámlájára szeretném az összeget kérni , megoldható ? Vagy csak saját névre szóló számlára lehetséges ?
Üdvözlettel : Dávid
Melinda
Kedves Dávid!
Anya munkaviszonya megmarad, a munkaviszonyból fizetés nélküli szabadságot kell kérnie a gyermek 3 éves koráig. Ez nem ellátáshoz kötött, bár a munkáltatók szeretik ezt állítani, hogy ha nem anya kapja a GYED-et, akkor meg kell szűnnie a munkaviszonynak, de ez nincs így! A GYED egy családi ellátás, anyuka pedig munkajogilag a szülési szabadságot követően fizetés nélküli szabadságra jogosult, amennyiben erről nyilatkozik.
A kiutalásra használt bankszámla felett az igénylőnek rendelkezési joggal kell bírnia, de ezt nem tudják ellenőrizni.
Üdv,
Melinda
Hochreiter Fanni
Üdvözlöm
Nekem olyan kérdésem lenne hogy attól függetlenül hogy apa veszi fel a gyedet dolgozhat mellette???
Melinda
Kedves Fanni!
Igen, dolgozhat a GYED folyósítása mellett.
Üdv,
Melinda
Bôti Lilla
Üdvözlöm!
Apa igènyli a Gyedet ès èn csak előtte csed igénylőt adtam le, nem pedig csed+gyed igénylőt. Tudom hogy magam után kell fizetnem eü-hozzájárulást, de nekem kell hozzá külön kitölteni T1011 nyomtatványt vagy csak elutalom a Nav nak az összeget? Illetve ha tört hónap van pl. aug 24-től már lejár a csed akkor ezt a hónapot a jővő havi járulékkal együtt szeptember 12-ig kell elutalni? Köszönöm
Melinda
Kedves Lilla!
A NAV automatikusan előírja az eü.szolg. járulék fizetését majd, és küldi róla a határozatot, csekket.
Ha ez mégsem történne meg 1 hónapon belül, akkor érdemes felkeresni a NAV ügyfélszolgálatot, vagy a T1011-es nyomtatványt kitöltve beküldeni az adóhatóság felé. Ha a GYED 08.25-től kezdődik, augusztusra 08.25-08.31. közötti időszakra időarányosan kell megfizetni majd napi 320 Ft-ot 09.12-ig.
Üdvözlettel,
Melinda
Beáta
Négy gyermek esetén( 12 éves, 10 éves 8. éves és 6 hónapos) az anya Gyermeknevelési ellátást igényel, az apa a GYED extrát szeretne a 6 hónapos gyermek után. Jogosult az anya és apa is fenti ellátásokra, mivel ugyanazon gyermek után kérik.
Melinda
Kedves Beáta!
A gyermeknevelési támogatás (GYET) egyik alapfeltétele, hogy a legkisebb gyermek 3 éves legyen. Mivel a legkisebb gyermek 6 hónapos, ez a feltétel nem teljesül, így a GYET nem vehető igénybe.
Üdvözlettel,
Melinda
Éva Ágoston-Biro⁸
Üdvözlöm.
A kérdésem az lenne abban az esetben ha apa veszi igénybe a gyedet én fizetettlen szabadságra jövök ,a tbt fizetem magam után. Van e védettségem vagy a munkáltató ez idő alatt elengedhet-e?
Melinda
Kedves Éva!
Mt. 65.§
(3) * A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) az apasági szabadság,
d) a szülői szabadság,
e) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
f) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés,
g) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és
h) az 55. § (1) bekezdés l) pontja szerinti mentesülés
tartama alatt.
Tehát függetlenül attól, hogy a GYED-et ki veszi igénybe, a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt felmondási védelem áll fenn.
Üdvözlettel,
Bán Melinda
Barbara
Jó napot! Segítséget szeretnék kérni. A párom 2023 augusztus 8.-án volt egy éves a munkahelyén.Tehát 2022. 08.08-án kezdettm Előtte nem volt TB jogviszonya. A gyermekünk 2022. Szeptember 14.-én született. Igényelhetjük a GYED Extrát?
Melinda
Kedves Barbara!
Ahhoz, hogy apuka GYED-et tudjon igényelni, a baba születését megelőző 2 évben kell rendelkeznie a 365 biztosított nappal. Ha 2022.08.08-án kezdett, akkor a baba születése előtt csak 37 napja van, így a GYED-re nem jogosult.
Üdv,
Melinda
Szabina
Jó napot!
Szeretnék érdeklődni,hogy a párom műtöttét,ezért táppénzen volt 6hetet(07.21-09.08-ig).Ez idő alatt megigényeltük az ő részére a gyedet.(08.12-től) Az oep-et felhívtuk,mert nem értettük miért nem kapta még meg a gyedet,ekkor kiderült a gyedet kiutalták csak a táppénzt nem.Na de itt jön számomra az érdekesség.Elvileg csak 08.11-ig kapja meg a táppénzt!
Itt jönne a kérdésem: A táppénz és a gyed folyósítása ilyenkor nem lehetséges együtt?Alapból táppénzen volt már mikor intéztük a gyedet.
Számomra érdekes,hogy csak addig kapja meg a párom a táppénzt amíg nem kapta a gyedet.
Válaszát előre is köszönöm.Szép napot!
Melinda
Kedves Szabina!
De igen, a kettőre együtt jogosult.
Ebtv.
39. § * (1) * Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, örökbefogadói díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) * Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj, örökbefogadói díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
Üdvözlettel,
Melinda
Anett
Kedves Melinda !
Jelenleg apuka veszi igénybe a Gyedet április 9-re vagyok kiírva a teso május 10. Tölti a 2 évet jár bölcsibe szeretnek érdeklődni, hogy arra az 1 hónapra elég ha nem jár bölcsődébe vagy ki is kell iratnom az intézményből , hogy ne bukjam el a gyedet ? Gondolom szülés előtt vissza kell vennem a GYED ellátást apától ?!
Melinda
Kedves Anett!
Elegendő, ha nem jár, és nem jelentik le aktív jelenléttel a gyermeket. Igen, a CSED 1. napjával a GYED-et is vissza kell venni apukától.
Üdv,
Melinda
Éva
Kedves Melinda!
Olvastam a cikkben, hogy az ellátásoknak egy kézben kell lenniük.
Vonatkozik ez a gyodra is?
Kisfiam utan gyod ellátásban részesülők, eközben varandos vagyok.
Ha a gyedet a kisbabára majd apa igényelné, akkor én elveszíteném a gyodot a nagyfiamra? (Apa 12 órában dolgozik, tehát ő gyodot nem kaphatja).
Melinda
Kedves Éva!
Nem, a GYOD ez alól kivétel, a GYOD járhat Neked, míg apa a kicsire GYED-et igényel.
Üdv,
Melinda
Tibi
Kedves Melinda,
Jelenleg Gyed extrán vagyok már több hónapja, melyet a munkáltatóm fizet, mert kifezetőhely a sok alkalmazott miatt. Azonban sajnos a munkahelyemen bekövetkezett leépítés engem is elért, így a következő hónapban megszűnik a munkaviszonyom. (közös megegyezéssel) Érdeklődni szeretnék, hogy ilyenkor továbbra is igénybevehetem-e a gyed extrát, illetve van-e valamilyen teendőm az állam felé? (pl: papír benyújtása)
Előre is köszöm válaszát.
Üdv,
Tibi
Melinda
Kedves Tibi!
Elnézést a megkésett válaszért. Igen, a GYED továbbra is jár változatlan formában. Ami ilyenkor hátrány, ha GYED-ben részesülsz, álláskeresési járadékot a munkaviszony megszűnése után nem tudsz igénybe venni.
A GYED-del akkor lesz teendő, ha lesz új jogviszonyod, ugyanod a jelenlegi GYED határozat másolatával az új jogviszonyba GYED továbbfolysósítási kérelmet kell leadni.
Sok sikert kívánok!
Melinda
Anett
Kedves Melinda! A kisfiam születésekor nem voltam jogosult a csedre, így gyes-t kaptam. Most eltelz a 168 nap csed ideje és a férjem megigébyelte a gyed-et. Érdeklődni szeretnék, hogy mehet-e a továbbiakban úgy, hogy én kapom a gyes-t, apuka meg a gyes összegével csökkentve a gyedet? Vagy le kell mondanom a gyes-t? Úgy hallottam, hogy egy kézben lehet csak az ellátás/ok. Köszönöm, ha válaszol.
Melinda
Kedves Anett!
Egy gyermekre egyszerre egyféle ellátás és csak az egyik szülőnek jár. Így a 169. naptól apa igényelheti a GYED-et, de akkor a Neked járó GYES-t ettől a naptól le kell mondani.
Üdv,
Melinda
Anita
Jelenleg férjem veszi igénybe a GYED-et. Úgy volt, hogy a két gyermek között visszamegyek dolgozni. Végül mégsem mennék vissza. 1. gyermek 2024.07.15-én tölti a 2 évet. Visszamenőleg lehet módosítani, hogy mégis én vegyem igénybe a GYED-et?
Melinda
Kedves Anita!
Amennyiben a jogviszonyod fennáll (fizetés nélküli szabadsággal), vagy nem áll fenn, de anno elkezdődött részedre a GYED folyósítása, akkor igen, visszamenőleg az igény benyújtását megelőző 6. hónap első napjától lehet módosítani. Most már március van, így ha most adjátok be, 2023.09.01-től kérhető legkorábban a GYED a részedre.
Üdvözlettel,
Melinda
Veronika
Kedves Melina!
Ha az anya nem jogosult CSED-re, az apának viszont meg van a jogviszonya ahhoz, hogy GYED extrát igényelhessen,akkor igényelheti a gyermek születését követően egyből?
Melinda
Kedves Veronika!
Nem, a GYED-et legkorábban a csecsemőgondozási díjnak megfelelő időtartam lejárta után lehet elkezdeni, ami itt a szülést követő 169. nap lesz.
Üdv,
Melinda